7. gyakorlat
Megjegyzés
Ezen gyakorlat témája és feladatai legalább annyira kapcsolódnak a párhuzamos programozáshoz, mint az operációs rendszerek, rendszeradminisztrátori feladatok és a C programozás témaköréhez. Ebből kifolyólag nem kell megijedni, hogy ha a Párhuzamos algoritmusok tárgyhoz kevésbé kötődő ismereteket is sikerül gyakorolni, bővíteni közben.
Környezet kiválasztása
A PVM alapvetően UNIX-szerű rendszereken használható. A cél az, hogy a gyakorlati diasorban és a forráskódok között szereplő példákat le sikerüljön futtatni, és meg sikerüljön érteni azok működését.
Ki kellene választani egy szimpatikus GNU/Linux disztribúciót (vagy más UNIX-szerű operációs rendszert). A következőket inkább csak példaként említem néhány észrevétellel kiegészítve.
Debian: A
stretch
közvetlenül elérhető apvm
és alibpvm3
mint csomag.Ubuntu: Többféle asztali környezettel, telepítési opcióval elérhető. Kicsit felhasználóbarátabb, mint a Debian.
Linux Mint: Szintén Debian alapú, nagyon elterjedt.
Arch Linux: Inkább csak a bátrabbaknak ajánlom. Ehhez a csomaglista alapján úgy látom, hogy a PVM-et és a library-t forrásból kell fordítani.
OpenSUSE, CentOS: RedHat alapú disztribúciók. Megbízhatóak, elterjedtek, jól támogatottak.
További disztribúciókért ezen az oldalon érdemes szétnézni: https://distrowatch.com.
Telepítés
Amennyiben a hardveres erőforrások lehetővé teszik, a UNIX rendszert elegendő VirtualBox-ban telepíteni (https://www.virtualbox.org/).
Feladat
A gyakorlati diasor 152-198. diái közötti részt el kellene olvasni.
Ebben szerepel, hogy hogyan konfigurálható a PVM.
A mintakódok elérhetők innen: parh_alg_sample_codes.zip.
Le kellene fordítani és le kellene futtatni a
hello
nevű példát.