2016: újra Miskolcon a Rebakucs
Az MTA BTK Irodalomtudományi Intézetének Reneszánsz Osztályával együttműködve 2016. május 18–20-án angol–magyar kétnyelvű, nemzetközi konferenciát rendeztünk Miskolcon Bethlen Miklós (1642–1716) és a kora újkori börtönirodalom európai hagyománya / Tribute to Miklós Bethlen (1642–1716): Sources, Genres, and Scribal Habits of Early Modern Prison Literature címmel. A konferencia előadásaiból szerkesztett tanulmánykötet 2017-ben jelent meg Börtön, exilium és szenvedés: Bethlen Miklós élettörténetének kora újkori kontextusai címmel; letölthető az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet Reciti tartalomszolgáltató portáljáról.2014, 2016: fordítástörténeti konferenciáink
2014 októberében az MTA BTK Irodalomtudományi Intézet XVIII. Századi Osztályával szerveztünk közösen tudományos konferenciát Miskolcon 18. századi fordításirodalmunk történetéről, a korszak alkotóinak fordítási elveiről és gyakorlatáról Nunquam autores, semper interpretes: A magyarországi fordításirodalom a 18. században címmel. A konferencia előadásaiból szerkesztett tanulmánykötet 2016-ban jelent meg.
Következő hasonló tematikájú konferenciánk szervezésébe harmadik társintézményként az ELTE BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet XVIII–XIX. századi Magyar Irodalomtörténeti Tanszéke is bekapcsolódott. 2016 októberében került sor Miskolcon a Római költők a 18–19. századi magyarországi irodalomban – Vergilius, Horatius, Ovidius című konferenciára. A konferencia előadásaiból szerkesztett tanulmánykötet 2017-ben megjelent; letölthető az MTA repozitóriumából
2011–2013: filológiai konferenciáink
2011 májusában Filológia és textológia a régi magyar irodalomban címmel rendeztük meg a magyarországi reneszánszkutatók országos konferenciáját. A konferencián elhangzott előadások 2012-ben tanulmánykötetben is megjelentek, amelynek elérhető a teljes elektronikus változata is.
2012 áprilisában tanácskozást rendeztünk Filológiai és textológiai kérdések a 20. századi klasszikusok szövegkiadásaiban címmel.
2013 májusában a Textológia – filológia – értelmezés (A 18–19. századi magyar irodalom) című konferencia bázisát biztosítottuk. A konferencia előadásaiból szerkesztett tanulmánykötet 2014-ben megjelent.
A három konferencián összesen 116 előadó 109 előadása hangzott el, amelyek együttesen – a magyarországi textológia történetében első ízben – a teljesség igényével, rendszeresen tekintették át a magyarországi filológiai és textológiai munkát.
2010: nemzetközi konferenciánk a kora újkori eszmetörténetről
2008: a 18. századi észak-magyarországi kultúrtörténettel foglalkozó konferenciánk
Konferenciánkon Kelemen Didák életét és munkásságát állítottuk a középpontba.2004: konferenciánk a kora újkori hitvitákról
A hitviták vizsgálatában a kutatás hosszú ideig nem tudott elszakadni a felekezeti és apologetikus szempontoktól, olyannyira nem, hogy a konfesszionális szemlélet gyakran maradt meghatározó olyan történeti diszciplínák episztéméjében is, amelyek már nem kötődtek szorosan az egyházi és vallási kérdésekhez. Ezért egyfelől a győzelem, legyőzés, szellemi fölény, vereség, legyőzetés, tudatlanság metaforáiban tárgyalták a hitvitákat, másfelől éppen ennek következményeképpen meglehetősen negatív ítélet alakult ki róluk a közvéleményben és a magát felvilágosultnak érző gondolkodásban, ahol egyre inkább az intolerancia, erőszakosság, szellemi merevség, lelki sivárság szimbólumaiként jelenítődtek meg, természetesen nem előzmények nélkül, hiszen már a konfesszionalizálódás korában sem számítottak egyedinek az elmarasztaló vélemények, különösen az ellenfeleket illetőleg nem.
Az elmúlt két-három évtizedben azonban elsősorban az irodalomtudomány táguló érdeklődése folytán a téma kutatása kezdett kiemelődni a szűkebb egyháztörténeti kontextusból, olyan új kérdésfeltevések fogalmazódtak meg, amelyek az egyes vitairatok és viták egyháztörténeti és egyházpolitikai jelentőségén túl tágabb teológiai, szellemi környezetére, retorikai módszereire, argumentációs bázisára, hitéleti szerepére is kiterjesztették figyelmüket. A lassan halmozódó eredmények nyomán fokozatosan kialakuló szemléletváltás lett inspirálójává annak a gondolatnak, hogy a hitvita, mint körülbelül két évszázad alapvető kommunikációs jelensége önállóan váljék rendszeres kutatások tárgyává.
Ezek elindítására vállalkozott a Miskolci Egyetem Régi Magyar Irodalomtörténeti Tanszékének A hitviták magyarországi társadalomtörténete, funkciói, funkcióváltásai, műfaji rendszere és adattára elnevezésű, OTKA-támogatást is elnyert programja. Ennek keretében került sor Miskolcon 2004. március 25–26-án A hitviták műfajai, argumentációja, funkciói című konferenciára, amelynek a tanszék mellett társszervezői voltak az MTA Irodalomtudományi Intézet Reneszánsz-kutató Osztálya és az MTA Miskolci Akadémiai Bizottsága. Előadóként és érdeklődő résztvevőként nagy számban jelentek meg a budapesti (ELTE és KRE), a debreceni, kolozsvári, piliscsabai, szegedi egyetem régi magyar tanszékeinek oktatói és hallgatói.
A konferencián elhangzott előadások 2005-ben tanulmánykötetben is megjelentek, amelynek 2008 óta elérhető a teljes elektronikus változata is.