A projekt célja a B-A-Z és Kassa megye katasztrófavédelmi hatóságainak támogatása, valamint az árvíz esetén elvégzendő védelmi tevékenységük hatékonyságának javítása demonstrációs GIS eszköz kifejlesztésével. A projekt magában foglalja az árvízi modellezést az elárasztott terület méretének és helyének előrejelzésére, az árvizek természetes és emberi környezetre gyakorolt hatásainak elemzését, a logisztikai feladatok optimalizálását és tervezését, valamint az árvizek közegészségügyi és járványos hatásainak kezelését. A célterület a Hernád folyó vízgyűjtő területe. A katasztrófák határokon átnyúló jellege miatt a projekt célkitűzéseit hatékonyabban lehet elérni egy magyar-szlovák közös együttműködés keretei között. A projekt eredményei biztosítják az azonnali adatokat és információkat a katasztrófavédelmi hatóságok döntéshozatalának elősegítése érdekében, és potenciálisan biztonságos környezetet biztosítanak a lakosság és a vállalkozások számára.
E célok elérése érdekében integrált, többcélú GIS-adatbázist fogunk kialakítani, beleértve az árvízmodellezéshez szükséges összes adatot, a kulcsfontosságú tárgyak, épületek, infrastrukturális elemek, rendelkezésre álló eszközök és erőforrások térbeli adatrétegeit, kellő részletességgel. Az árvízmodellező eszköz - a GIS adatbázis alapján - képes lesz arra, hogy meghatározza az elárasztott terület kiterjedését egy potenciális gátszakadás következtében. Az adatbázishoz és az árvízmodellezési eredményekhez logisztikai modellezési eszközt fogunk kidolgozni a logisztikai feladatok és tevékenységek optimalizálására és tervezésére (például szállítás, evakuálás). A környezeti hatásvizsgálatot és a katasztrófa-gyógyászati protokollt is ki fogjuk dolgozni annak érdekében, hogy az árvizek közegészségügyi és járványos hatásait könnyebben kezelhetők legyenek.
Az egész döntéstámogató eszköz képes lesz arra, hogy a katasztrófavédelmi hatóságok számára naprakész információkat nyújtson a jobb döntések meghozatalához. A projekt célkitűzései összhangban vannak a 2000/60 / EK irányelvvel, amely meghatározza a vízpolitika terén a közösségi fellépés kereteit (3), (23), 1. cikk).
2017.11.01 – 2019.10.31.
450.160,90 EUR
A projekt átfogó célja a katasztrófavédelmi hatóságok (DMA) támogatása azáltal, hogy eszközt biztosít az árvízmodellezéshez, előrejelezve az érintett terület és az érintett lakosság számát és helyét; meghatározza a releváns tárgyakat és a veszélyeztetett emberi infrastruktúrát, vagy a válság kezeléséhez szükséges tárgyak elhelyezkedését. Egy GIS-alapú logisztikai keretrendszer is kialakításra kerül a katasztrófavédelem emberi és természeti erőforrásainak jobb kezeléséhez. A korábbi projektünkben (Floodlog, HUSK/1001/2.1.2/009) hasonló, de kevésbé fejlett változatot készítettük el ennek a döntéstámogatási eszköznek. Ebben a projektben a célunk a Hernád folyó vízgyűjtő területe. A konzorcium átfogó és hosszú távú célja a magyar és szlovák katasztrófavédelmi hatóságok közötti együttműködési hatékonyság növelése és javítása a kockázat-megelőzés terén a közös informatikai fejlesztés révén; és hogy biztonságosabb környezetet biztosítson a lakosság számára.
A projekt közvetlen célkitűzései a következők: