.   .   .   .  Miskolci Egyetem
Alkalmazott Nyelvészeti Tanszék

Department of Applied Linguistics
University of Miskolc
Hungary


Kezdőoldal Magunkról Oktatóink Oktatás Kutatások Kiadványaink Információk Rendezvényeink Nemzetközi kapcsolatok Webmail Neptun  
JELNYELVI MENTOR szakirányú továbbképzés (90 kredit, 3 félév)

Kinek ajánljuk?
Olyan személyeket várunk a képzésre, akik – akár valamilyen pedagógusi (óvodapedagógusi, tanítói, tanári, pedagógusi, gyógypedagógusi), akár pedig jogász, orvosi, pszichológusi stb. diplomával rendelkeznek – s kedvet éreznek egy különleges, alegtöbb ember számára új és ismeretlen nyelv megtanulására, amely nem az auditív, vagyis hallási, hanem a vizuális csatornán küldi üzeneteit. Kihívást is jelent ennek az egyáltalán nem könnyű nyelvnek az elsajátítása, valamint a rászorulók számára nagyon nagy segítséget.

Miért érdemes bekapcsolódni a szakirányú továbbképzésbe?

  • Mert a képzés során kiválóan megtanulja a jelnyelvi kommunikáció eszközrendszerét;
  • mert megismeri és megérti a jelnyelvi kommunikáció alapvető fontosságát a siket és súlyosan hallássérült emberek életében;
  • ismereteket szerez a siketek kultúrájáról, hagyományairól és törekvéseiről;
  • megtanulja a jelnyelvi kommunikáció neurolingvisztikai és pszicholingvisztikai alapjait;
  • alkalma lesz megismerni a jelnyelvi kommunikációhoz és a hátrányos helyzethez kapcsolódó jogi vonatkozásokat;
  • megtanulja a mentor feladatkörében jelentkező konkrét teendőket.

Felvételi vizsga: szóbeli elbeszélgetés.

A képzés időtartama:
A képzés három (3) féléves, mely során a hallgatók siket közösségben folytatnak gyakorlatot.

Teljesítendő kreditek száma: 90 kredit.

Mit tanul a Jelnyelvi mentor szakirányú továbbképzésen részt vevő hallgatók?
Sok, a kommunikációhoz kapcsolódó tárgyat: kommunikációelméletet; verbális és nem-verbális kommunikációt; pragmatikai ismereteket.
Több, a pszichológiához és a pszicho-, neuro- és szociolingvisztikához kapcsolódó tárgyat. Ilyenek pl. A siketség pszichológiai vonatkozásai; Bevezetés a neuro- és a pszicholingvisztikába; Nyelv és társadalom.
Számos, a jelnyelvhez kapcsolódó tárgyat, pl.  Jelnyelvi alapismeretek; A jelnyelv grammatikája; Siketek nyelvi jogai.
Néhány további tárgyat is, mint pl. Szociológiai alapismeretek; Beszédtechnika; Etikett és protokoll; Esélyegyenlőség; A mediáció alapjai.

A képzés célja:
A borsodi régióban az országos átlagnál is magasabb a siket és nagyothalló személyek száma. A siketek B.-A.-Z. megyei szervezete titkárának tájékoztatása alapján tudjuk, hogy a megyei tagság létszáma 1400 fölött van, s ennek egyharmada olyan siket személy, akinek életvezetése során feltétlenül segítségre van szüksége. A jelnyelvi segítők, tolmácsok száma ehhez képest ma még elenyészően kevés.

Elhelyezkedési lehetőségek:
A végzett mentorok családsegítő feladatokat láthatnak el, a siket embereknek a hétköznapi életben való boldogulását segítik elő, de az önkormányzatoknál elhelyezkedve pedig a siket ügyfelekkel is kapcsolatot tudnak teremteni. A jelnyelvet ismerő pedagógusok pedig hatékony segítői lesznek az integrált oktatásban részesülő hallássérült gyerekeknek.
Prognosztizálható, hogy a jelnyelvi törvény elfogadását követően az iskolák és a  közintézmények keresni fogják a jelnyelvi és a jelnyelvhez kapcsolódó szakmai ismeretekkel is rendelkező munkavállalókat. A Jelnyelvi mentor szakirányú továbbképzés növelni fogja a munkaerő piacon való érvényesülés esélyeit.

Letöltheto.doc formátumban

 
CSETNEKI WEBDEV    készítette: Csetneki Sándor     Alkalmazott Nyelvészet - Miskolc Csetneki