Akkor jelentkezz hozzánk kulturális antropológia alapszakra! Legyél TE is kulturális antropológus!
Mit kínálunk? A három éves kulturális antropológia alapszakos (BA) képzés keretében kulturális antropológia alapszakos szakelőadó szakképzettség szerezhető. A hallgatók a képzés során terepgyakorlatokon és hathetes egybefüggő szakmai gyakorlaton vesznek rész, melyek segítségével kellő jártasságot szereznek az antropológiai kutatás végzésében, a társadalmi problémák megismerésében és kezelésében.
Hol tudok elhelyezkedni? A megújuló hároméves BA kulturális antropológiai képzés olyan gyakorlati társadalomtudományi tudással fog felvértezni a munkaerőpiacon, amellyel nem csak képes leszel felismerni a kulturális-társadalmi élethelyzeteket jellemző legfőbb problémákat, de ezek mozgatórugóit is megérted, így pedig a különféle a megoldások kidolgozásában is sikeres lehetsz majd. Ráadásul egy olyan vizuális kutatási eszköztárt is elsajátíthatsz az antropológiai alapképzés során, amely birtokában hatékonyan fogod tudni bemutatni azokat a szociokulturális összefüggéseket, amelyek hatást gyakorolnak arra, ahogyan viselkedünk. A képzés során megszerzett tudás és kulturális érzékenység pedig bármely környezetben hatékony a jövő munkavállalójának, akár az állami, önkormányzati, civil-nonprofit és piaci-vállalkozói szféra valamely szakterületén helyezkedik el.
Ha tovább akarok tanulni? Lehetőség van kulturális antropológia mesterképzésben továbbtanulni, melyet szintén az Antropológiai és Filozófiai Tudományok Intézete koordinál, illetve egyéb, a Miskolci Egyetem vagy más egyetemek mesterképzéseiben elsősorban társadalomtudományi, szociális, bölcsészettudományi területeken.
Ha nem vagy biztos a pontjaidban, akkor a felvi.hu pontszámító kalkulátorával kiszámíthatod pontosan mennyi pontra számíthatsz: https://www.felvi.hu/felveteli/pontszamito
Ha már felsőfokú oklevéllel rendelkezel, akkor a pontszámítás az alábbiak szerint alakul:
Oklevél minősítés
Oklevél minősítés
A képzés célja olyan gyakorlati társadalomtudományi tudással rendelkező szakemberek képzése, akik a kulturális antropológia elméleteinek, módszertanának kutatástechnikáinak ismeretében szerzett tudásuk révén képesek a kulturális-társadalmi élethelyzeteket jellemző problémák, változási folyamatok, konfliktusok felismerésére, megértésére, elemzésére, a társadalmi élet alakításában tevőleges szerepet játszó intézmények, szervezetek döntéseinek tudományos megalapozottságú szakvéleménnyel történő segítésére, valamint megoldási javaslatok kezdeményezésére és a társadalmi problémák megoldásában, végrehajtásában döntéshozó szakemberként való közreműködésre. Megszerzett ismereteik birtokában alkalmasak tanulmányaik doktori képzés keretében történő folytatására.
A mesterképzés jelenleg csak levelező formában indul, legalább 5 fő jelentkezése esetén, állami és költségtérítéses finanszírozásban egyaránt.
Nappali tagozaton a képzés hétköznapokon órarend szerint történik. A levelező képzésben általában havi egy alkalommal csütörtöktől vasárnapig tart az oktatás. Vizsgaidőszakban a levelezős hallgatók számára hétvégi vizsgaidőpontokat is biztosítunk.
Teljes kreditérték beszámításával vehető figyelembe: a kulturális antropológia, a szociológia, a társadalmi tanulmányok, a politológia, a néprajz, a nemzetközi tanulmányok, a romológia és a szociális munka alapképzési szak, továbbá az 1993. évi LXXX. törvény szerinti egyetemi szintű szociálpolitika szak.
A bemenethez a 3. pontban meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető alapképzési szakok: magyar, történelem, bármilyen idegennyelv, általános nyelvészet, filozófia, esztétika, szociálpedagógia, informatikus könyvtáros, művészettörténész, kommunikáció- és médiatudomány, földrajz, pszichológia, alkalmazott közgazdaságtan, gazdaságelemzés, közszolgálati, gazdálkodási és menedzsment, kereskedelem és marketing, emberi erőforrások, nemzetközi gazdálkodás, pénzügy és számvitel, turizmus-vendéglátás, üzleti szakoktató alapképzési szakok, jogász egységes, osztatlan szak, továbbá a tanító alapképzési szak ember és társadalom, vizuális nevelés műveltségterülete.
A 2 pont szerinti szakokon szerzett szakképzettség alapján a hallgatónak a kredit megállapítása alapjául szolgáló ismeretek - felsőoktatási törvényben meghatározott - összevetése alapján elismerhető legyen legalább 30 kredit a korábbi tanulmányai szerint az alábbi ismeretkörökben:szociológiai, társadalomtörténeti, művelődéstörténeti, néprajzi, általános nyelvészeti, filozófiai/esztétikai, kommunikációelméleti, földrajzi, pszicholólógiai ismeretek, a tanító szak "ember és társadalom" műveltségterületéről 34-37 kredit, illetve a "vizuális nevelés" műveltségterületéről 33 kredit; valamint 10 kredit a kulturális antropológia alapismereteiből.
A szóbeli felvételi során a kulturális antropológia tudományterület alapfogalmainak ismerete, főbb koncepcióiban és módszertanában való jártasság kerül mérlegelésre.
A szóbeli felvételin szerezhető pontszámok: a kötelező irodalom alapos és értő ismerete (40 pont), a társadalomtudomány módszereiben való jártasság (30 pont), általános műveltség (20 pont).