IGAZGATÓ Prof. Dr. Paripás Béla okl. fizikus, PhD, egyetemi tanár |
A TANSZÉK RÖVID TÖRTÉNETE
Az alapítás éve: 1949.
Korábbi tanszékvezetők:
Dr. Doktorics István 1949-1950
Dr. Kónya Albert 1950-1952
Dr. Nagy Elemér 1952-1956
Demjén József 1956-1958
Dr. Somogyi Antal 1958-1961
Dr. Szabó János 1961-1964
1967-1979
1980-1981
Dr. Cornides István 1964-1966
Dr. Fáy Gyula 1966-1967
Dr. Szótér László 1979-1980
1981-1993
Dr. Ág Árpád 1993-1996
Dr. Demendy Zoltán 1996-2004
Dr. Paripás Béla 2004-
A Fizikai Tanszék 64 éves története első felének meghatározó személyisége Dr. Szabó János volt, aki három szakaszban összesen 16 évig volt a Tanszék vezetője. Az ő nevéhez fűződik a Tanszék első jelentős tudományos témájának, a magneto-hidrodinamikai áramlásokkal kapcsolatos elméleti kutatásoknak az elindítása és a vezetése is. Ebből az időszakból kiemelendő még Demjén József a hallgatói laboratóriumi mérések összeállításáért, Dr. Firtkó János a modern fizika fejezeteinek oktatásáért és Dr. Nébli Vendel a fémek belső súrlódásának vizsgálatáért.
Az 1980-as években Dr. Szótér László tanszékvezető tevékenysége volt tartós és meghatározó. Az ő működése idején két atomfizikai kutatólaboratórium és egy elsősorban oktatási célokat szolgáló lézerfizikai laboratórium került kialakításra.
A Tanszék történetének utolsó másfél évtizedéből kiemelhetőek a számítástechnikai fejlesztések, a hallgatói számítástechnikai labor létrehozása, a hallgatói laborok építészeti felújítása, új mérőeszközök beszerzése (multifunkciós egységek, sugárzásmérők, lézerek, stb.). Tudományos téren kiemelhető az elektronspekrometriai labor koincidencia berendezésének létrehozása és folyamatos működtetése, nemzetközi kapcsolatok kiépítése.
A Fizikai Tanszék létszáma az
elmúlt másfél évtizedben folyamatosan csökkent, ma nem érjük el az 1995-ös
létszám felét sem. Pozitívum viszont, hogy az elmúlt években több fiatal
kollégát (Béres Miklós, Dr. Majár János és Dr. Pszota Gábor) is fel tudtunk venni a korábban nyugdíjazott
kollégáink helyett.
A múlt év novemberében tanszékünk
intézetté szerveződött.
A TANSZÉK OKTATÓI ÉS MUNKATÁRSAI 2013
FEBRUÁRJÁBAN:
Béres Miklós, okl. gépészmérnök, egyetemi tanársegéd
Dr. Kovács Endre, okl. fizikus, okl. matematikus, PhD, egyetemi docens
Dr. Macsuga János okl. gépészmérnök, dr. univ., egyetemi adjunktus
Dr. Majár János okl. fizikus, PhD, egyetemi adjunktus
Dr. Palásthy Béla okl. fizikus, okleveles fizikatanár, PhD, egyetemi docens, tszv. helyettes
Prof. Dr. Paripás Béla okl. fizikus, PhD, egyetemi tanár, tanszékvezető
Dr. Pszota Gábor okl. fizikus, PhD, megbízott egyetemi adjunktus
Cserhalmi Viktorné, hivatalsegéd
Szabados Edéné, igazgatási ügyintéző
Tinta Tamás, tanszéki műszerész
OKTATÁS
A fizika a műszaki tudományok alapja, ezért természetes, hogy mindhárom műszaki kar minden mérnöki szakán tanítunk fizikát. Ezeken túlmenően az Egészségtudományi Karon is tanítunk Modern fizikát. A saját karunkon a gépészmérnöki szakon teljes az oktatási palettánk (kifutó hagyományos egyetemi szintű képzés, BSc képzés, MSc képzés, FSZ képzés, PhD képzés). A Kar hat mérnöki alapszakján a fizika oktatása az első félévben A fizika története tárggyal kezdődik. Ezt követően két félév alapfizikát oktatunk. Egyes szakokon csak egy féléves az alapfizika, de ott speciális fizika tantárgyunk (Fénytan – színdinamika, Nukleáris fizika) is van. Az MSc szakokon a modern fizika különböző részeit oktatjuk, a most induló villamosmérnök MSc szakon két tantárgyunk (Az információtechnika fizikai alapjai, Elektrodinamika) is lesz. A Tanszék által meghirdetett választható tantárgyak iránt az utóbbi években megnőtt az érdeklődés. Különösen sokan választják a Műszaki lézerfizikát, amelynek keretében a lézerműködés fizikai alapjai mellett a legfontosabb alkalmazásaikat is oktatjuk.
Oktatási palettánk Kar a különböző képzési szintjein:
Kötelező tárgyak a BSc
képzésben:
A fizika története
Általános fizika I. (Fizika I.)
Általános fizika II. (Fizika II.) vagy Fizikai alapismeretek
Fénytan – színdinamika (ipari termék- és formatervező szak)
Kötelező tárgy az MSc
képzésben:
Modern fizika (gépészmérnöki szak)
Az információtechnika fizikai alapjai (mérnök informatikus szak, villamosmérnök szak)
Elektrodinamika (villamosmérnök szak)
Választható tárgyak (BSc,
Msc és kifutó egyetemi képzés):
Műszaki lézerfizika
Lézerfizika, lézeres mérőberendezések
Nukleáris fizika
Választható tárgyak a PhD-képzésben
Lézerfizika
Elektronfizika
Kötelező tárgyak a Felsőfokú Szakképzésben:
Műszaki fizika I.
Műszaki fizika II.
KUTATÁS
1, Kísérleti témánk: elektron-atom ütközések vizsgálata koincidencia elektron-spektrometriával. Az elektron-atom ütközésből származó elektronok energia- és szögeloszlását hengertükrös elektrosztatikus elektronspektrométerrekkel vizsgáljuk. A vizsgált fizikai folyamatok: atomok belső héj ionizációja és gerjesztése, Auger-elektronok eloszlása és csúcsalakja, ütközés utáni kölcsönhatás, fotoionizációt követő Auger-folyamat. Az elmúlt évek fejlesztései lehetővé teszik, hogy koincidencia technikával egyetlen elemi atomi folyamatból származó két elektront (pl. Auger- és ionizációs elektront) egyidejűleg detektáljunk. Az „egyidejűség” valójában 1 ns (10-9 s) időfelbontású detektálást jelent. A koincidencia mérések igen hosszú idejű mérések, mert egy elemi folyamatból származó mindkét elektron detektálásának kicsi az esélye (a mi rendszerünkben percenként néhány esemény). A méréseinkkel – amelyek 2005 óta folyamatosan zajlanak – nemesgáz atomok külső- és belső-héj folyamatait tanulmányozzuk, különös tekintettel a belső héj gerjesztést követő Auger-folyamatra és az egyszerre zajló folyamatok közötti kvantummechanikai interferenciára.
Kutatók: Dr. Paripás Béla, Dr. Palásthy Béla.
2, Elméleti témák: a, számítógépes szilárdtesfizika. Erősen kölcsönható elektronrendszerek alapállapotának meghatározása: közelítésmentes eredmények tetszőleges erősségű Hubbard-kölcsönhatás esetére. Mágneses multirétegek és nanorészecskékből álló rendszerek dinamikájának analitikus vizsgálata és numerikus szimulációja.
b, Jelenleg felfutó szakaszban lévő kutatási területek az asztrofizika és az általános relativitáselmélet. Kompakt kettősrendszerek által keltett gravitációs hullámok, gravitációs hullámok detektálása, jelkereső algoritmusok, kompakt asztrofizikai objektumok tulajdonságainak leírása és mérése, fekete lyukak akkréciós korongjának vizsgálata. A kutatási témák egy részében együttműködünk a Wigner Kutatóközpont munkatársaival.
Kutatók: Dr. Kovács Endre ill. Dr. Majár János és Dr. Pszota Gábor
PUBLIKÁCIÓK, OKTATÁSI ANYAGOK
A nemzetközi trendekkel összhangban az oktatási segédletek nagy részét a világhálóra tettük az alábbi címeken:
http://www.uni-miskolc.hu/~www_fiz/ (tanszéki honlap)
http://miskolc.infotec.hu/repository.php?ref_id=1064&cmd=render (Taneszköz tároló)
http://www.digitalisegyetem.hu/de/index.htm
Az utolsó öt évben angol és magyar nyelven kb. 30 szakcikkünk jelent meg és kb. 50 előadást tartottunk hazai és nemzetközi konferenciákon. A cikkek többsége jelentős nemzetközi fizikai folyóiratokban (Journal of Physics B: Atomic, Molecular and Optical Physics, Nuclear Instruments & Methods in Physical Research, Radiation Physics and Chemistry, Journal of Electron Spectroscopy and Related Phenomena, Philosophical Magazine, International Journal of Modern Physics B, Journal of Magnetism and Magnetic Materials, Physical Review D) jelent meg.
RENDEZVÉNYEK
Már több mint 10 éve van fizika szekciója az Egyetemünkön évente megrendezett MicroCAD Nemzetközi Tudományos Konferenciának, amelyen átlagosan 10 előadás hangzik el évente.
Minden évben szervezünk egy nagy előadótermi előadást egyetemi és középiskolai oktatóknak és diákoknak. Ezek vagy kísérleti bemutatók, vagy neves miskolci származású fizikusok előadásai. Legutóbb ez év februárjában Dr. Rácz István: Einstein befejezetlen szimfóniája c. filmét vetítettük le, utána pedig Intézetünk oktatói tartottak kísérleti bemutatót (sugárzások bemutatása ködkamrával, kísérletek fénnyel, optikai ráccsal, lézerekkel, kísérletek vákuumban, stb.).
A Kutatók Éjszakáján is minden évben nagy sikerű kísérleti bemutatókat tartunk.
HAZAI ÉS NEMZETKÖZI TUDOMÁNYOS KAPCSOLATOK
Az elmúlt évben Egyetemünk együttműködési megállapodást kötött az MTA Wigner Fizikai Kutatóközponttal „Modern fizikai alkalmazások” kutató-fejlesztő laboratórium miskolci székhelyű alapítására és innovatív kutatói team létrehozására. Az együttműködés fő lebonyolítója az Egyetem részéről a Fizikai Tanszék. Emellett tanszékünk három évtizede szoros kapcsolatban áll a debreceni MTA Atommag Kutató Intézettel (ATOMKI) és újabban a Ljubljana-i Jozef Stefan Intézettel (Szlovénia). Az utóbbi tíz évben kutatási kapcsolatunk és közös publikációink voltak még az Ukrán Tudományos Akadémia Elektronfizikai Intézetével (Ungvár), az Oului Egyetemmel (Finnország), a Stockholmi Egyetem (Svédország) Atomfizikai Tanszékével, a Loughborough-i egyetemmel (Nagy Britannia) és az Afyon Egyetemmel (Törökország).
ELÉRHETŐSÉGEINK
Tel.: 46/565-111/11-65, Fax/tel: 46/565-156
E-mail: fizpari@uni-miskolc.hu