Fénytan, színdinamika GEFIT041B

2024/2025. tanév I. félév

Ütemterv

 

1. hét:  Matematikai és fizikai alapok. Az elektromágneses tér jellemzése. Elektromágneses hullámok leírása, intenzitása, transzverzalitása és spektruma. Az interferencia, koherencia feltételek, maximális erősítés és gyengítés.

2. hét:  A fény visszaverődése és törése, polarizáció visszaverődésnél és törésnél, a kettős törés. A diszperzió (színbontás). A teljes visszaverődés, a sarokprizma. Tükrök és optikai lencsék képalkotása, távcsövek

3.hét: A fény keletkezése. Szilárd testek sugárzása. Hőmérsékleti sugárzás. Abszolút fekete test. Planck féle sugárzási törvény. Szabad atomok fénykibocsátása, Bohr modell.

4.hét:    A fény kettős természete, a fényelektromos jelenség. Fényforrások fénykibocsátásának radiometriai és fotometriai jellemzői. Természetes és mesterséges fényforrások. A Nap. Légköri fényjelenségek. A lumineszcencia különböző formái. Izzólámpák, gázkisülési csövek, szilárdtest fényforrások.

5. hét:  A fény és az anyag kölcsönhatása: fénytörés, szóródás, optikai kereszteffektusok, anizotropia. A fény detektálása (fotocella, fotoelektron‐sokszorozó, fényellenállás, fényelem, fotodióda, CCD). Laboratóriumi bemutatók.

6. hét: Élettani ismeretek. A fény érzékelése és a látás. Az emberi szemfelépítése. Az emberi szem, mint optikai eszköz. Fókuszálás, akkomodáció. A retina szerkezete és működése. A fényérzékeny sejtek működésének alapjai. A mozgásérzékelése, receptív mező. Az agyi képfeldolgozás.

7. hét:  Az alakzatfelismerésA távolságérzékelés, térlátás. Perspektivikus hatás. Színlátás. Trikromatikus látás-modell. A tárgyak színe. A látás komplex folyamatainak következményei: illúziók. A háromdimenziós illúziót adó képek. Illúzió a művészetben. A tér. A színek pszichés és élettani hatása.

8. hét:  Színek és szinezékek. A természet színei. A színek szerepe az állatvilágban. Színező anyagok: pigment – festék - lazúr. Szerves és szervetlen pigmentek, színezékek. Színnevek. Szinhasználati technikák. Textúrák, faktúrák. Színminták előállítása, színkeverés. Színmérés szín meghatározás. Színskálák, színrendszerek.

 

Kötelező irodalom

Macsuga J., Paripás B., Dömötör Cs.: Fénytan, színdinamika, Miskolc-Egyetemváros, 2011., elektronikus jegyzet, https://dtk.tankonyvtar.hu/handle/123456789/7557

Ajánlott irodalom

Budó – Mátrai: Kísérleti fizika III., Tankönyvkiadó, Budapest, 1977.,

Ábrahám: Optika, Panem-McGraw-Hill, Budapest, 1998.,

Nemcsics: Színdinamika, Akadémiai Kiadó, Budapest, 2004.

 

Az aláírás megszerzésének feltételei:

A félév végén azok a hallgatók kapnak aláírást, akik

1.            Az órák legalább felén részt vesznek,

2.            A zárthelyi dolgozatot legalább elégségesre megírják

 

Az aláírás pótlásának feltételei:

Azok a hallgatók, akik a 2. feltételnek nem tettek eleget, a vizsgaidőszakban pótolhatnak.

 

A vizsgára bocsátás feltételei és a vizsga menete:

Vizsgára csak érvényes aláírással rendelkező hallgatók bocsáthatóak. A vizsga előzetes egyeztetés során meghatározott, a színhasználathoz kötődő témakörben önállóan elkészített dolgozat beadása. A dolgozat megfelel, ha a meghatározott témakörben általánosan elfogadott ismeretek lényegi elemeit tartalmazza. A vizsgajegybe a félévközi teljesítmény 40 % erejéig beszámít.

 

Miskolc, 2024. szeptember 10.

 

 

 

Dr. Paripás Béla

egyetemi tanár