A Nukleáris fizika (GEFIT022B)

c. tárgy ütemterve

2019/2020. tanév, 2. félév

 

1.    blokk (7-9. hét) A radioaktivitás, felfedezése, fajtái. Az α-, β-, γ-sugárzás és bomlás. Az aktivitás, radioaktív bomlástörvény. Bomlási sorok. Példák és feladatok a radioaktivitás témaköréből. A Rutherford kísérlet, az atommag felfedezése, főbb tulajdonságai. Az ionizáló sugárzások kölcsönhatása anyaggal, nehéz és könnyű töltött részek kölcsönhatása. Röntgen és γ-sugárzás kölcsönhatása anyaggal: fotoeffektus, Compton-szórás, párkeltés.

2.    blokk (10-11. hét) A kvantummechanika fogalomköre. Kötött rendszerek energiaszintjei. Az alapvető kölcsönhatások. A nukleáris kölcsönhatás, kötési energia és tömegdefektus. A potenciálkád modell. Az egy nukleonra jutó kötési energia. Az atommag töltött folyadékcsepp modellje. A radioaktív bomlások értelmezése.

3.    blokk (12-13. hét) Az ionizáló sugárzások mérése. Gáztöltésű detektorok (ionizációs kamra, GM-cső, stb.) Szilárdtest detektorok (szcintillációs, félvezető, stb.). Dózisfogalmak és mértékegységek Az ionizáló sugárzások biológiai hatásai, determinisztikus és sztochasztikus hatások. A sugárvédelem feladata. Ionizáló sugárzások külső és belső természetes forrásai.

4.    blokk (14-16. hét) Maghasadás, a hasadási termékek tulajdonságai. A láncreakció, kritikusság, moderátorok. Atomreaktorok működése és működési zavarai. Néhány ismert baleset elemzése. Magfúzió a Napban és a Földön.

Zárthelyi dolgozat a 17. héten

Pótzárthelyi dolgozat a 18. héten

 

A levelezők órái a megadott péntekeken 8.00-11.30 között (4 óra), a nappalisok órái 12.00-15.30 között vannak (4 óra). Minden óra a Fizikai Intézet bemutató termében lesz (A1, 334. szoba).

 

A tárgy lezárásának módja: aláírás + gyakorlati jegy

 

Az aláírás és gyakorlati jegy megszerzésének feltételei:

            A szorgalmi időszak végén azok a hallgatók kapnak aláírást, illetve legalább elégséges gyakorlati jegyet, akik az alábbi feltételeknek megfelelnek,

a, a tanóráknak legalább az 50 %-án részt vettek és ott elfogadhatóan szerepeltek.

b, a megadott témákból összeállított zárthelyi dolgozatot legalább elégségesre megírták, illetve az elégtelen vagy elmulasztott dolgozat anyagából sikeres pótzárthelyit írtak.

 

Az aláírás és gyakorlati jegy pótlásának feltételei:

            Azok a hallgatók, akik a b, feltételnek nem felelnek meg az aláírást és a gyakorlati jegyet a vizsgaidőszakban a megfelelő zárthelyi dolgozat megírásával szerezhetik meg. Azok a hallgatók, akik az a, feltételnek nem felelnek meg az aláírást az egész félév anyagából tett írásbeli beszámolóval szerezhetik meg.

 

A félév során teljesítendő zárthelyik:

             1 db 70 perces zárthelyi. A zárthelyik a tananyaghoz kapcsolódó feleletválasztós ill. kidolgozandó kérdéseket tartalmaznak. Az érdemjegyet a zárthelyi pontszáma határozza meg, elégségeshez a lehetséges pontoknak legalább a 40%-át kell megszerezni.

 

Kötelező irodalom:

 Az oktató honlapjára (http://www.uni-miskolc.hu/~www_fiz/paripas/42.htm) feltett aktualizált tananyagok.

 

Javasolt tankönyvek, jegyzetek listája:

  1. Budó - Mátrai: Kisérleti Fizika III.
  2. Kiss D.-Horváth Á.-Kiss Á.: Kísérleti atomfizika, ELTE Eötvös Kiadó, 1998
  3. Marx: Atommag közelben, Mozaik Oktatási Stúdió, Szeged, 1996.

 

 

Miskolc, 2020. február 28.

 

 

 

 

Dr. Paripás Béla                                                       Dr. Majár János

egyetemi tanár                                                           egyetemi docens