Fizika I. GEFIT056BL – 2023/2024. tanév, I. félév, 20 óra, kollokvium

A Fizika II. c. tárgy tematikája és követelményei a Vegyészmérnök BSc szakos hallgatóknak, levelező tagozaton Kazincbarcikai telephelyen

 

1.konzultáció (2023.10.06.): Áramerősség, Ohm-törvény. Egyenáramú hálózatok. Kirchhoff-törvények és alkalmazásaik. Áramsűrűség vektor, differenciális Ohm-törvény. Ellenállások kapcsolása. Egyenáram energiája és teljesítménye. Mérések egyenáramú hálózatban.

Mágneses alapjelenségek. Ampere-erő, Lorentz-erő. Mágneses indukciófluxus. Mágneses Gauss-törvény. Mágneses térerősség. Ampere-féle gerjesztési törvény. Mágneses mező energiája és energiasűrűsége.

 

2.konzultáció (2023.11.04.): Elektromágneses indukció. Neumann törvény, váltakozó-áramú generator, Faraday-féle indukció törvény. Anyagok mágneses tulajdonságai. Dia-, para-, ferromágnesesség, hiszterézis, domének.

Tranziens jelenségek, általánosított huroktörvény. Soros RLC kör rezgései. Impedancia. Teljesítmény.

Néhány egyen- és váltóáramú laboratóriumi mérés bemutatása

 

3.konzultáció (2023.11.18.): Az Ampere-Maxwell féle gerjesztési törvény. A Maxwell-egyenletek teljes rendszere. Anyagegyenletek.Elektromágneses hullámok, hullámegyenlet. A geometriai optika és a hullámoptika elemei. A hullám intenzitása. Interferencia. Koherens hullámok. Hullám viselkedése két közeg határfelületén. Snellius-Descartes törvény. Diszperzió.

Néhány laboratóriumi demonstráció a modern fizika témaköreiből.

 

4. konzultáció (2023.12.02.): Hőmérsékleti sugárzás. Foton impulzusa és energiája. Fotoeffektus. Planck kvantumhipotézise. Gázok, gőzök abszorpciós és emissziós színképe, Bohr-posztulátumok. A H-atom Bohr-modellje. A kvantummechanika néhány alapeleme. A kvantummechanikai atommodell. Röntgensugárzás. Az atomok gerjesztett állapota, indukált emisszió, populációinverzió. A lézer.

 

5. konzultáció (2023.12.08.): Radioaktivitás. α, β, és γ-bomlás, bomlástörvény, bomlási sorok. Sugárzások mérése. Nukleáris kölcsönhatás, tömegdeffektus. Maghasadás, láncreakció. Atomreaktorok működése. Magfúzió.

Elemi részecskék, azok rendszerezése. A négy alapvető kölcsönhatás.

 

A tárgy lezárásának módja: aláírás + vizsga

 

Az aláírás megszerzésének feltételei a félév során:

A félév végén azok a hallgatók kapnak aláírást, akik

1. az előadások legalább 60%-án részt vesznek

2. az oktató által kiadott témakörökről kézzel írott jegyzetet készítenek a megadott elektronikus jegyzetek alapján. A jegyzeteket az oktató az utolsó konzultáció során ellenőrzi.

 

Az aláírás pótlásának feltételei:

 Azok a hallgatók, akik a fenti feltételeknek nem felelnek meg az aláírást a vizsgaidőszakban a kézzel írott jegyzet bemutatásával és 1 házi dolgozat megírásával szerezhetik meg (választott témában).

 

A vizsga menete jelenléti vizsga esetén:

 A vizsga írásbeli és szóbeli.

 A vizsga a félév során tanult legfontosabb alapfogalmak és témák számonkérésével kezdődik. Ezen a hallgatónak legalább 80%-ot teljesítenie kell a vizsga folytatásához. Akinek ez nem sikerül, elégtelen érdemjegyet kap.

 A vizsga második szakaszában a hallgató két tételt (az félév elméleti anyaga alapján összeállított tételsorból), és további kérdéseket kap, amelyek a tételekben nem szereplő fogalmakra és összefüggésekre vonatkoznak (szintén az előadáson leadott elméleti anyag alapján). Ezeket önállóan, írásban kidolgozza.

 Az írásbeli dolgozat alapján az oktató szóban további kérdéseket tesz fel a hallgatónak a félév anyagából.

 

Értékelés: ötfokozatú értékelés

A félévi érdemjegy számítása: Az oktató a vizsga három szakaszának és a gyakorlatokon elért eredmények alapján határozza meg az érdemjegyet. A vizsga során az elégséges érdemjegy megszerzésének minimuma a megszerezhető pontok 50%-a. A további érdemjegyek egyenletesen oszlanak el a 100%-os maximumig.

 

Kötelező irodalom:

1. Kovács Endre, Paripás Béla: Fizika II. online jegyzet (2011)

2. Oktatási segédanyagok, jegyzetrészletek a http://www.uni-miskolc.hu/~www_fiz/paripas/index.htm oldalon

 

Ajánlott irodalom az elmélethez:

1. Budó: Kísérleti fizika II. (ME főkönyvtár)

2. Demjén-Szótér-Takács: Fizika II. (ME jegyzet)

3. D. Halliday – R. Resnick: Fundamentals of Physics, John Wiley & Sons, 1981

 

Ajánlott honlapok:

http://www.digitalisegyetem.hu/de/index.htm

http://www.uni-miskolc.hu/~www_fiz/KovacsE/

 

 

 

Miskolc, 2023. szeptember 18.                                                                           Dr. Paripás Béla

 egyetemi tanár