A Fizika története (GEFIT555-B, 2+0, 2 kredit)

c. tárgy ütemterve

2024/2025. tanév, 1. félév

 

37. hét: A tantárgyi követelmények ismertetése.

A természettudományos gondolkodás fejlődésének jellemzői. A fizika helye a tudományok között. A világ lényegére vonatkozó elképzelések az antik természetfilozófiában (Platón, Arisztotelész, Archimédész).

 

38. hét: Héron munkássága. A csillagászat fejlődése az ókorban, Ptolemaiosz csillagászati rendszere. A középkor fizikája. A csillagászat fejlődése a középkorban (Kopernikusz, Tycho de Brache, Kepler, Galilei). Galilei mechanikája.

 

39. hét: A géniuszok évszázada, a XVII. sz. (Descartes, Fermat, Torricelli, Pascal, Boyle, Huygens). Descartes filozófiája, mozgástörvényei, optikája. Vákuum és légnyomás. Huygens szerepe a fizika fejlődésében. Newton élete és művei: a mozgástörvények és a gravitáció elmélete.

 

40. hét: A fénytan fejlődése: az antik fénytan, fénytan a XVI. és XVII. században, Newton és Huygens optikája. A mechanika fejlődése Newton után (Bernoulli, Euler, Lagrange). Az elektrosztatika törvényeinek felfedezése.

 

41. hét: Az elektromos áram törvényei és hatásai (galvánelektromosság, az áram mágneses hatása). Az elektrodinamika legnagyobbjai: Faraday és Maxwell. Összefoglalás

 

42. hét: Tanítási szünet (Dékáni szünet)

 

43. hét: Tanítási szünet (Rektori szünet)

 

44. hét: 1. zárthelyi

 

45. hét: Az elektromágneses fényelmélet kialakulása. A hő fenomenológiai elméletének kialakulása, a kalorikum- és a kinetikus elmélet harca. Hőerőgépek. Az energiamegmaradás törvénye, a hő mechanikai egyenértéke. A kinetikus hőelmélet győzelme, Boltzman munkássága, az entrópia története.

 

46. hét: Az anyag atomos szerkezetének bizonyítása. Az atommodellek fejlődése. A XX. század fizikája, avagy felhők a klasszikus fizika egén. A speciális relativitáselmélet kialakulása (Fizeau, Foucault kísérlete, Michelson, Lorentz). Einstein élete és munkássága. Az általános relativitáselmélet kialakulása.

 

47. hét: A kvantumelmélet története. Az atommagfizika története, a radioaktivitás törvényeinek felfedezése, az atommag összetétele. A maghasadás felfedezésének története, az atombomba története.

 

48. hét: A részecskefizika története, a standard modell. A magyarországi fizika fejlődése (Jedlik Ányos, Eötvös Loránd, …). A Nobel díj története, a magyar származású Nobel díjasok.

 

49. hét: 2. zárthelyi

 

50. hét: Pótzárthelyi

 

A tárgy lezárásának módja: aláírás + kollokvium

 

A félév során teljesítendő zárthelyik:

             2 db feleletválasztós teszt a 44. (az első öt előadás anyagából) és a 49. (az anyag második részéből) héten. A 32 darab 4 feleletből választós teszt esetén az elégségeshez 17 jó választás szükséges (a többi jegy arányosan oszlik el). A pótzárthelyit – amelyet bárki megírhat – a meg nem írt zárthelyi helyett számítom be. Ha a hallgató mindkét zárthelyit megírta, akkor a pótzárthelyit – ha az magasabb pontszámú – a gyengébb dolgozat helyett számítom be.

 

Az aláírás megszerzésének feltételei:

            Aláírást az kap,

  aki legalább az előadások 50%-án részt vett,

  aki legalább az egyik zárthelyit (vagy a pótzárthelyit) legalább elégségesre megírta

 

 

Az aláírás pótlásának feltételei:

            Azok a hallgatók, akik a fentiek szerint az aláírást a szorgalmi időszakban nem szerzik meg, azt a vizsgaidőszakban az egész félév anyagából tett írásbeli beszámolóval is megszerezhetik.

 

A vizsga letételének módja:

A zárthelyiken nyújtott teljesítményét annak a hallgatónak tudom a vizsgajegybe beszámítani (az SzMSz III. kötet, Hallgatói Követelményrendszer alapján esetleg megajánlott jegyként is), aki a két zárthelyi és a pótzárthelyi közül legalább kettőt elégségesre megír.

A vizsgaidőszakban letett vizsga a feleletválasztós teszt mellett kidolgozandó kérdést is tartalmaz. a teljes félév anyagából. A kérdések listáját az utolsó előadáson ismertetem.

 

Kötelező irodalom:

Az oktató honlapjára (http://web.uni-miskolc.hu/~www_fiz/paripas/fiz-tort/) feltett aktualizált tananyagok.

 

Ajánlott irodalom:

Simonyi K.: A fizika kultúrtörténete, Gondolat Kiadó, 1978

Gamow G: A fizika története, Gondolat Kiadó, 1965

S. Cohen: The History of Physics

 

 

Miskolc, 2024. szeptember 12.

 

 

 

Dr. Paripás Béla

egyetemi tanár