Alkalmazott Matematikai
Intézeti Tanszék
Dr. Kulcsár Gyula szakdolgozat témái
1. Oktatási célú mintarendszer fejlesztése rugalmas többutas ütemezési feladatok megoldásának demonstrálására
  1. A feladat kidolgozásának célja egy oktatási célú szoftver, amely hatékonyan támogatja a Flexible Job Shop (FJS) ütemezési feladatok megoldását.
  2. Részletesen elemezze a FJS ütemezési feladatok modelljeit és megoldási lehetőségeit különböző célfüggvények figyelembevételével.
  3. Célszerűen választott fejlesztői eszközök használatával készítsen számítógépi programot, amely alkalmas a vizsgált ütemezési feladattípusok megoldásának hatékony támogatására.
  4. Dolgozzon ki grafikus felhasználói felületet a megoldási módszerek működésének demonstrálása érdekében.
  5. Vizsgálja meg az implementált megoldó algoritmus paramétereinek az elérhető célfüggvény-értékekre és a futási időre gyakorolt hatásait.
2. Projekt rendszerű gyártó-szerelő rendszerek ütemezési feladatainak számítógépes támogatása
  1. Részletesen elemezze a projekt-ütemezési feladatok megoldási lehetőségeit korlátozottan rendelkezésre álló erőforrások és különböző célfüggvények figyelembevételével.
  2. Definiáljon egy alkalmas ütemezési modellt, a kiválasztott probléma specifikálására.
  3. Dolgozzon ki hatékony megoldási módszer(eke)t. Célszerűen választott fejlesztői eszközök használatával készítsen számítógépi programot.
  4. Vizsgálja meg az implementált megoldó algoritmus(ok) hatékonyságát, futási idejét. Mintapéldákon keresztül mutassa be az eredményeket.
3. Rugalmas gyártórendszerek ütemezési feladatainak reaktív megoldása
  1. A feladat kidolgozásának célja egy reaktív elven működő termelésütemező szoftver kifejlesztése, amely hatékonyan támogatja a rugalmas gyártórendszerek (Flexible Manufacturing System, FMS) ütemezési feladatainak megoldását.
  2. Szakirodalmi elemzés alapján vizsgálja meg az FMS-ek ütemezési feladatainak jellemzőit, részletesen elemezze a megoldásra alkalmas ütemezési modelleket és módszereket.
  3. Készítsen számítógépi programot célszerűen választott fejlesztői környezetben, amely alkalmas a vizsgált ütemezési feladattípus(ok) hatékony megoldására.
4. Termelésprogramozási feladatok megoldásának támogatása PlantSimulation modellek integrált alkalmazásával
  1. A fejlesztés célja egy modell-integrációs technika kidolgozása és alkalmazása, amely hatékonyan támogatja PlantSimulation környezetben készített diszkrét gyártás-szimulációs modellek és adott termelésprogramozó szoftver együttműködését.
  2. Tárja fel és ismertesse a PlantSimulation azon módszereit és eszközeit, amelyek támogatják más szoftverekkel való együttműködését, integrációját.
  3. Dolgozza ki egy szabadon választott (egyszerűsített) gyártórendszer paraméterezhető modelljét PlantSimulation eszközökkel.
  4. Fejlessze tovább a modellt külső forrásból származó termelési finomprogram végrehatásának szimulációja és értékelése érdekében.